تبلیغات
گروه فرهنگی عماریون - مشهد شهری زیارتی یا سیاحتی

گروه فرهنگی عماریون
 
أین عمار تو مرا کافی است

مسؤولین به فکر باشند:

مشهد در حال تبدیل به دو قطبی زیارتی- سیاحتی

سابق بر این مشهد به عنوان یکی از شهرهای زیارتی صرف محسوب می شد که سالانه تعداد زیادی زائر را به خود اختصاص می داد تا از فیض زیارت امام رضا علیه السلام بهره مند شوند. در واقع همه چیز حول محور زیارت تعریف می شد و در کنار آن نیز به اموری دیگر نظیر خرید یا تفریح پرداخته می شد اما چند سالی است که مدیران و مسؤولین مشهد اقداماتی در این شهر انجام داده اند که این شهر را از کارکرد زیارتی خود خارج کرده و تبدیل به قطب تجاری و یا تفریحی ساخته است.

ساخت مجتمع های تجاری بیش از حد در اطراف حرم و یا اطراف و اکناف شهر با شکل ها و نام های متفاوت مثل: بازار خرید سپاد، الماس شرق، پروما، مرکز خرید امید، بازار رضا، بازار مرکزی و هزاران مجتمع تجاری کوچک و بزرگ. در حالی که همان بازارهای قدیمی مثل بازار رضا یا یازار مرکزی که هنوز هم بین زائران محبوبیت دارد پاسخگوی نیاز آن ها می باشد.

ساخت مجتمع های تفریحی که چند وقتی است رشد فزاینده ای در مشهد پیدا کرده است مخصوصا در حوزه تفریحات آبی! مانند: مجتمع آبی ایرانیان، موج های آبی، مجتمع آبی پارک ساحلی آفتاب؛ و شهر بازی های مختلفی نیز به صورت کوچک و بزرگ که در حال فعالیت در بازارهای خرید و یا گوشه و کنار شهر وجود دارد. این در حالی است که بسیاری از اماکن تفریحی قدیمی مشهد نظیر پارک ملت،کوهستان پارک و باغ وحش وجود داشته که متأسفانه یله و رها باقی مانده و هیچ مدیریتی در جهت بهبود اوضاع آن وجود ندارد.

رستوران ها و غذاخوری های بسیار زیادی که چه در وسط شهر و چه در ییلاقات اطراف آن مشغول فعالیت شده اند و در آخر نیز پدیده ای به نام "شهر رؤیایی پدیده" که عنوان "شهر" را نیز برای خود انتخاب کرده که تقریبا بدون استثنا هر فردی که از مشهد یاد می کند، در کنار یاد کردن از امام رضا علیه السلام از وجود این طرح و پروژه در مشهد نیز یاد می کند (چه بسا حتی نامی هم از حرم امام برده نشود)

در واقع اگر پیش تر، متدینین، مشهد را برای مسافرت ایام تعطیلات خود انتخاب می کردند، حالا سرمایه دارانی این شهر را انتخاب می کنند که مشهد را به عنوان شهری برای کسب ثروت و درآمد می بینند که هیچ دغدغه ای نسبت به تغییر کارکرد زیارتی این شهر و از بین رفتن جنبه های مذهبی و فرهنگی آن ندارند.

طبقه بندی: مطالب فرهنگی، 
ره یاب: مشهد، دوقطبی، سیاحتی، زیارتی، گروه فرهنگی عماریون، مراکز تجاری، مراکز تفریحی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 مهر 1392 توسط عماریون
تمامی حقوق مطالب برای گروه فرهنگی عماریون محفوظ می باشد