تبلیغات
گروه فرهنگی عماریون - گزارش جشن های نیمه شعبان

گروه فرهنگی عماریون
 
أین عمار تو مرا کافی است

گزارش جشن های برگزار شده توسط گروه فرهنگی عماریون

گروه فرهنگی عماریون در سال 88 برای اولین بار به جهت ایجاد الگویی صحیح از برگزاری جشن های عمومی در سطح شهر، جشن میلاد حضرت بقیة الله عجل الله تعالی فرجه الشریف را در شام نیمه شعبان برگزار کرد.

در این جشن سعی شده بود بر خلاف سایر جشن هایی که توسط نهادهای دولتی از جمله شهرداری برگزار می شود و از بار فرهنگی تهی است و بیشتر رواج موسیقی های زنده و زننده است، بر مسائل محتوایی تأکید شود. از این نظر در همان برنامه از یکی از سخنرانان برجسته شهر مشهد به نام حضرت حجت الاسلام واعظ موسوی دعوت شد تا در باب مبانی مهدویت مطالبی را ارائه فرمایند. برنامه مداحی و اجرای جشن نیز توسط نیروهای مومن و انقلابی برگزار شد.

از آنجا که منطقه برگزاری جشن (واقع در بلوار معلم (چهارراه دانشجو) در مشهد مقدس) از نظر وجهه فرهنگی در سطح مطلوبی نیست لذا این منطقه برای برگزاری جشن انتخاب شده بود که با توجه به برنامه های این گروه (تأکید بر محتوا و باطن به جای پرداختن به ظواهر و ترکیب سبک سنتی هیئات با سبک برنامه های جُنگ) برخلاف تصور، با اقبال گسترده عموم مردم مواجه شدیم و همین مسأله شورای گروه را برآن داشت تا سال های بعد با برنامه ریزی بیشتر و دقیق تر برنامه جشن را دنبال کنیم.

ادامه ماجرا و عکس ها را در ادامه مطالب ببینید

در سال 89 گروه فرهنگی عماریون از ماه ها قبل از نیمه شعبان، برنامه ریزی های جشن را آغاز کرد. دعوت از مجری مشهور صدا و سیمای خراسان رضوی، گروه تئاتر، گروه سرود، برنامه های نورافشانی، سخنرانی و مداحی، پخش کلیپ و مسابقه های مختلف در رده های سنی مختلف از جمله برنامه هایی بود که در این جشن برگزار شد. با توجه به تنوع بالای برنامه های جشن اما به دلیل اتکاء صرف به شهرت مدعوین و نه محتوای قابل ارائه توسط آن ها، استقبال مردم کاهش یافت. درواقع دقایق آغازین جشن با استقبالی عالی و هرچه به انتهای جشن نزدیک می شدیم، جمعیت مردم کاهش می یافت که با بررسی ها و نقد برنامه های جشن به همان عامل یعنی دور شدن از محتوا و باطن و پرداختن به ظواهر رسیدیم.

در سال 90 گروه فرهنگی عماریون جلسات فکری و محتوایی خود را از ابتدای سال آغاز کرد تا بتواند در ایام نیمه شعبان جشنی با بار محتوایی بالا و در خور شأن مردم برگزار کند. پرداختن به بسته محتوایی و فکری قابل ارائه در همان دو یا سه ساعت برگزاری جشن از مهمترین دغدغه های گروه به حساب می آمد. در این جلسات تمام برنامه های جشن هایی که در سال های پیش برگزار شده بود را بررسی و بازبینی کردیم تا بتوانیم الگویی صحیح و ارزشمند را برای اجرای جشن بیابیم. حاصل این جلسات این شد که در همه قسمت های جشن از جمله تزئینات، ساخت نماهنگ، سخنرانی و مداحی، محتوای مسابقه، اهدای بسته های فرهنگی، برگزاری نمایشگاه مهدویت و ... دو عامل ارزشی و محتوایی بودن و جذابیت را اصل قرار داده و از آن غافل نشویم. لذا برنامه هایی اضافه و برنامه هایی نیز کم شد و برنامه های ثابت نیز تغییر ماهوی پیدا کرد و تصمیم بر این شد تا هر سال بر یک رویکرد از مباحث مهدویت تأکید شود تا خلأ آگاهی مردم در این زمینه در حد توان رفع شود.

اقدامات و تصمیمات برنامه ریزی شده در مرحله اجرا قرار گرفت و شام نیمه شعبان فرا رسید. در همان دقایق ابتدایی جشن با توجه به شیوه خاص تبلیغاتی که لحاظ شده بود، تمام فضای رسمی (صندلی های تعبیه شده) پر شد اما هنوز استقبال مردم ادامه داشت. با توجه به نقایصی که - اگر در هر جشنی وجود داشت قطعا از حضور مردم می کاست- وجود داشت، اما جمعیت زیادی از مردم تا آخرین دقایق جشن حضور داشتند.

شیوه خاص برگزاری جشن توسط این گروه مورد توجه معاونت فرهنگی شهرداری مشهد نیز قرار گرفت و مأمورانی را نیز برای نظرسنجی از مردم و نیز ارزیابی جشن فرستادند که این گروه توانست امتیازات مطلوبی را کسب کند.

 

عکس های سال 88

 

 


 عکس های سال 89


 


عکس های سال 90


 طبقه بندی: برنامه های گروه، 
ره یاب: جشن نیمه شعبان، گروه فرهنگی عماریون، امام زمان، چهارراه دانشجو، بلوار معلم، حجت الاسلام واعظ موسوی، شهرداری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 تیر 1392 توسط عماریون
تمامی حقوق مطالب برای گروه فرهنگی عماریون محفوظ می باشد